Skip links

ارز دیجیتال Solana چیست؟ آشنایی با شبکه بلاکچین سریع و رمز ارز SOL

همه چیز درباره ارز دیجیتال Solana

 1. ارز دیجیتال Solana :آشنایی با شبکه بلاکچین فوق العاده سریع و ارز SOL
 2. رمز بومی سولانا: SOL
 3. اثبات تاریخ (PoH) چیست؟
 4. موارد استفاده SOL چیست؟
 5. خوشه Solana چیست؟
 6. مزایای سولانا
 7. استیکینگ توکن SOL
 8. نقشه راه و به روز رسانی‌های این پروژه
 9. مشارکت‌های این پروژه
 10. وضعیت حال حاضر توکن SOL
 11. نقاط قوت پروژه
 12. عرضه اولیه
 13. سولانا و الگوریتم اثبات زمان (Proof of History)

ارز دیجیتال سولانا (Solana) چیست؟

یکی از چالش‌های بزرگی که تکنولوژی بلاکچین با آن روبه رو است، مشکل مقیاس‌پذیری) Scalability) است و این مشکل مانع از پذیرش عام بلاک چین توسط جامعه تکنولوژی شده است. این مشکل باعث شده که تعداد تراکنش‌های(transaction) پردازش شده توسط بلاک چین رمز ارز‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم در مقایسه با سیستم‌های متمرکزی مانند پی پال و ویزا بسیار پایین باشد. شبکه  Solanaدر صدد ارائه راهکار برای این چالش می باشد.  

سولانا یک شبکه بلاکچین فوق العاده سریع، ایمن و مقیاس پذیراست که با 50 هزار تراکنش در ثانیه کار می کند. این شبکه برای توسعه برنامه ها و شرکت های غیرمتمرکز ایجاد شده است. این بلاک چین پرسرعت، در حال حاضر از 50 تا 65 هزار تراکنش در ثانیه و 400 میلی بار بلاک با 50 گره node  در شبکه آزمایشی عمومی خود پشتیبانی می کند. این سیستم به طور خاص برای مقیاس سازی میزان معاملات بدون آسیب رساندن به تمرکززدایی یا امنیت ساخته شده است. 

(Solana (SOL یک پروژه منبع باز)open source است که در یک بلاکچین جدید، با کارایی بالا و غیر متمرکز است. سولانا همچنین نام یک شرکت مستقر در سانفرانسیسکو است که پروژه را نگهداری می کند.. این شبکه ترتیب و گذر زمان را از طریق گواه اثبات تاریخ (PoH) نشان می‌دهد و کاربران بدون نیاز به اعتماد، قادر به تشخیص گذر و ترتیب زمان هستند. این شبکه برای تایید گواه اثبات تاریخ و همچنین مجازات کاربران بدکار از گواه اثبات سهام (PoS) نیز استفاده می‌کند. دارایی بومی این شبکه توکن SOL نام دارد.

تاریخچه رمز ارز بومی سولانا: SOL

زمانی که  شبکه سولانا در اواخر سال 2017 تاسیس شد، این شبکه “Silk” نامگذاری شد. با این حال، به دلیل پروژه دیگری با همین نام، حساب Solana Labs GitHub در 28 مارس 2018 ایجاد شد و به Solana (سولانا) معروف شد. بنابراین ویژگی های رمز SOL چیست؟

بیش از 1/3  (یک سوم )از کل رمز ارزها SOL با 5 فروش جداگانه به فروش رسید. در نتیجه این فروش، تیم سولانا موفق به جمع آوری بیش از 10 میلیون دلار بودجه شد. علاوه بر این، اگر 25 میلیون دلار بودجه که قبلاً توسط شرکت های مختلف انجام شده بود، در نظر بگیریم، این مبلغ بیشترین میزان اعتماد به پروژه است. 

بین ژانویه 2021 تا دسامبر 2022، توکن های فروخته شده به صورت پله به پله منتشر می شوند. بخشی که برای فروش ارائه نمی شود را می توان در 3 قسمت مختلف، انجمن (community(، بنیادfoundation و تیمteam  بررسی کرد. تقریباً 1/3 از توکن های تولید شده توسط تیم سولانا برای توزیع مجدد در جامعه ذخیره شده است. رمز SOL در حال حاضر در بسیاری از صرافی های پیشرو با جفت  ارزهای مختلف درج شده است. به سایت coinmarketcap  دقت کنید.

نگاه فنی به ارز دیجیتال Solana

ارزش های خلق شده توسط شبکه Solana چیست؟

اگر اعتقاد دارید که ایده ای نوآورانه دارید، اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که ایده خود را با جزئیات بیان کنید و ثابت کنید که در مرحله نوآوری چقدر پیشرفته هستید. اگر به این ایده مهم دست یافتید و پروژه شما مطابق با اصل عدم تمرکز آماده شد، می توانید به راحتی سکوی خود را از طریق سند توسعه دهندگان Solana (سولانا) ایجاد کنید

علاوه بر این، اگر برای اجرای کار خود به بودجه، پشتیبانی یا دفتری نیاز دارید، می توانید به همه این پشتیبانی های کاملاً شتاب دهنده Solana دسترسی داشته باشید. اگر می خواهید سایر پروژه های تولید شده با زیرساخت های ارز دیجیتال Solana را هنگام انتظار برای پذیرش در هر یک از این برنامه ها و پیگیری توسعه Solana، دنبال کنید، می توانید به Solana Forum  یا Discord بپیوندید.

توجه: پروژه شما باید “3 ویژگی کلیدی” را شامل شود. این 3 ویژگی، مقیاس پذیری، امنیت  و عدم تمرکز است.

آناتولی یاکو ونکو (Anatoly Yakovenko) شبکه Solana (سولانا) را در سال ۲۰۱۷ بنیان‌گذاری کرد. او قبلا برای Qualcomm کار کرده بود و همچنین دارای تجربه در مورد الگوریتم‌های فشرده‌سازی هم بود؛ زیرا قبلا به عنوان مهندس نرم افزار برای Dropbox کار کرده بود.

ارز دیجیتال Solana (سولانا) هشت نوآوری منحصر به فرد را به سیستم خود اضافه کرده است و این نوآوری‌ها به شرح زیر هستند:

۱گواه اثبات تاریخ (POH) که به مانند یک ساعت رمزنگاری برای بلاک چین است.

۲– Tower BFT که نسخه Solana از سیستم PBFT است.

۳– Turbine که پروتکل انتشار بلاک چین است.

۴– Gulf Stream که پروتکل ارسال بدون mempool است.

۵– Sealevel که به قرارداد‌های هوشمند موازی Solana گفته می‌شود.

۶– Pipelining که واحد پردازش تراکنش است.

۷– Cloudbreak که پایگاه داده اکانت‌ها است.

۸– Archivers که به انبارش تاریخچه بلاک چین گفته می‌شود.

معماری شبکه Solana بر اساس گواه اثبات تاریخ است و مدرکی برای تایید ترتیب و گذر زمان است. گواه اثبات تاریخ ترتیبی محاسباتی است و شیوه‌ای را فراهم می‌کند که از طریق رمزنگاری می‌توان گذر زمان بین دو رویداد را تایید کرد. در این شبکه از یک عملکرد ایمن رمزنگاری استفاده می‌شود و بدین ترتیب، خروجی را نمی‌توان از روی ورودی پیش‌بینی کرد.

شبکه Solana برای بیشترین بازده و دسترسی طراحی شده است و قرارداد‌های هوشمند این شبکه طوری طراحی شده‌اند که اجرای سریع را محقق می‌کنند. جریان تراکنش در این شبکه، مستقل از اجماع است و تنها توسط سخت افزار محدود می‌شود. توکن SOL دارایی بومی این شبکه است و برای استیکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارز دیجیتال Solana از استیکینگ برای تامین قدرت و امنیت شبکه خود استفاده می‌کند.

اثبات تاریخ (PoH) چیست؟

اثبات تاریخ (PoH) اثبات تأیید زمان و ترتیب وقایعیا رویدادها است. راه حل اصلی مقیاس سولانا (Proof of History (PoH نام دارد. برای حل مشکل زمان در شبکه های توزیع شده که زمان قابل اعتماد و واحدی وجود ندارد، ساخته شده است. اثبات تاریخ عملکرد های تأخیر قابل تأیید VDF است. 

این بدان معناست که تولید هش برای ارزیابی و تولید نتیجه منحصر به فرد و قابل اعتمادی که پس از انتشار عمومی صورت می گیرد، به تعدادی مرحله پی در پی نیاز دارد. اجرای بولتن سولانا از یک تابع هش متوالی استفاده می کند که به طور مداوم با خروجی قبلی که به عنوان ورودی بعدی استفاده می شود، اجرا می شود.

استیکینگ توکن SOL

شبکه Solana یک شبکه گواه اثبات سهام یا POS است که از طریق نماینده‌ها کار می‌کند. اعتبارسنج‌ها در این شبکه به پردازش تراکنش‌ها می‌پردازند و شبکه را مدیریت می‌کنند. اعتبارسنج‌ها بر اساس مقدار استیکینگ خود انتخاب می‌شوند و هر چه این مقدار بزرگ‌تر باشد، شانس بیشتری برای وارد کردن تراکنش‌ها به بلاک چین خواهند داشت.

آنها در عوض این کار، پاداش‌هایی را به صورت توکن SOL دریافت می‌کنند. اعتبارسنج‌ها یا تایید کنندگان تراکنش ها به همین خاطر دیگران را ترغیب می‌کنند که توکن‌های خود را به آنها بسپارند و در این میان، اعتبارسنج‌ها کمیسیونی را به خود اختصاص می‌دهند و بقیه پاداش را به افراد مالک توکن می‌دهند.

برای استیکینگ توکن SOL و کسب سود می‌توان از طریق زیر اقدام کرد:

۱در ابتدا، کاربران باید توکن‌های خود را به کیف پولی منتقل کنند که اجازه استیکینگ SOL را می‌دهد. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به لجر نانو اس (Ledger Nano S) اشاره کرد.

۲در مرحله دوم لازم است که یک اکانت استیکینگ ایجاد کنید و آدرسی که در اینجا تولید می‌شود با آدرس کیف پول تفاوت دارد.

۳بعد از ایجاد اکانت استیکینگ، می‌توانید از میان اعتبارسنج‌های شبکه انتخاب کنید و نماینده خود را تعیین کنید.

۴- بعد از انتخاب نماینده، استیکینگ اکانت خود را به آن نماینده واگذار می‌کنید.

استیکینگ توکن SOL

خوشه Solana چیست؟

خوشه مجموعه ای از رایانه ها است که با هم کار می کنند و می توانند از خارج به عنوان یک سیستم واحد مشاهده شوند. خوشه Solana مجموعه ای از رایانه های مستقل است که برای تأیید خروجی برنامه های غیرقابل اعتماد و ارسال شده توسط کاربر، با هم کار می کنند. یک خوشه سولانا می تواند هر زمان که کاربر بخواهد رکوردی تغییرناپذیر از وقایع در طول زمان یا تفسیرهای برنامه ای آن رویداد ها را نگه دارد، استفاده شود.

توجه شبکه Solana به مناطق جغرافیایی مهم

شبکه Solana به مناطق جغرافیایی اصلی جهان توجه زیادی دارد و در این مناطق مهم بسیار فعال است. شبکه Solana در مناطقی مانند چین، ایالات متحده، روسیه، کره جنوبی و غیره بسیار فعال است و به روش‌های مختلف کاربر جذب می‌کند. فعالیت‌های شبکه Solana در آسیا نیز بسیار زیاد است و روز به روز این فعالیت‌ها توسعه پیدا می‌کند. به عنوان مثال و برای درک بهتر موضوع به فعالیت‌های شبکه Solana در کشور چین توجه کنید:

 • شبکه Solana دارای مدیر تمام وقت منطقه‌ای در چین است که فعالیت‌های این شبکه را در کشور چین پشتیبانی می‌کند.
 • یک گروه وی چت (WeChat) اختصاصی برای کشور چین طراحی شده است که به روز رسانی‌ها و اعلامیه‌ها در آن قرار می‌گیرد و از این طریق با کاربران چینی ارتباط برقرار می‌شود.
 • همه مواد و موضوعات از انگلیسی به چینی ترجمه می‌شوند.
 • رویداد‌های محلی با مشارکت اعتبارسنجان میزبانی می‌شوند.
 • فراهم آوردن پوشش رسانه‌ای قوی برای شرکای چینی

موارد استفاده SOL چیست؟

رمز ارز SOL مالکیت خصوصی بلاک چین ارز دیجیتال Solana (سولانا) است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد:

 • کارمزد‌های تراکنش: کاربران می‌توانند از توکن‌های SOL برای پرداخت برای تراکنش‌های ساده و همچنین اجرای قرارداد‌های هوشمند استفاده کنند.
 • استیکینگ: یکی از کاربرد‌های این توکن برای استیکینگ است که شبکه این توکن از طریق استیکینگ به تامین امنیت و قدرت شبکه خود می‌پردازد.
 •  پاداش: ارز دیجیتال SOL به عنوان پاداش staker / nodes برای اطمینان از عملکرد پایدار شبکه استفاده می شود.
 • حاکمیت: ارز دیجیتال SOL برای حاکمیت رأی گیری در آینده استفاده خواهد شد.

مزایای سولانا

سولانا با تمرکز بر ارائه راه حل برای مشاغل توسعه دهنده بر بستر بلاکچین است. علاوه بر این، این یک پروژه منبع باز است که در سراسر جهان ساخته شده و مقیاس پذیری قوی را در عین اعتماد از عدم تمرکز و امنیت فراهم می کند. در کنار آن مزایایی وجود دارد:

 • پشتیبانی از بسیاری از زبان های برنامه نویسی: شما می توانید Solana را در C C ++ Rust ،Move، سرور مجازی انعطاف پذیر یکپارچه توسعه دهید.
 • هیچ نگرانی در مورد مشکل مقیاس پذیری بلاکچین وجود ندارد.
 • سرعت تراکنش فوق العاده سریع و تولید بلوک.
 • سطح امنیت بالای شرکت.

تیم توسعه دهنده سولانا

تیم توسعه سولانا همه افراد با مهارت و تجربه در زمینه های فناوری و امنیتی هستند:

آناتولی یاکوونکو – مدیر عامل شرکت

آناتولی خالق سولانا است. او قبلاً توسعه سیستم عامل های کوالکام، سیستم های غیرمتمرکز در Mesosphere و Dropbox را هدایت می کرد. او دارای 2 حق ثبت اختراع برای پروتکل های سیستم عامل با عملکرد بالا است. علاوه بر این، توسعه دهنده در حال توسعه فناوری است که امکان ایجاد (Project Tango (VR / AR را در تلفن های کوالکام فراهم می کند.

گرگ فیتزجرالد – CTO

Greg کل منظره سیستم های جاسازی شده را کاوش می کند. وی برای سیستم عامل BREW ارتباط دو طرفه RPC بین C و Lua ایجاد کرد. این کشف به راه اندازی BackMen ARM برای ابزار ابزار کامپایلر LLVM کمک می کند.

راج گوکا – مدیر علوم

اریک رئیس دانش داده و اقتصاد توکن است. وی فیزیک ذرات را در برکلی آمریکا تحصیل کرده و دکترای خود را در کلمبیا دریافت کرده است.

عرضه اولیه

ارز SOL توکن محلی شبکه بلاکچینی سولانا (Solana) است. همانطور که بیان شد، این شبکه از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌نماید، لذا این شبکه به افرادی که این ارز را نگهداری نمایند پاداش می‌دهد. برای افزایش امنیت، تمامی کارمزد‌های پرداختی که از طریق SOL محاسبه می‌گردد، پس از دریافت سوزانده می‌شود که این امر منجر به کاهش ساپلای کل در طول زمان می‌شود. ترکیب این دو ویژگی منجر به افزایش قیمت این ارز در درازمدت می‌شود.

در زمان نگارش این مطلب، حدود 4 درصد از کل ساپلای ارز SOL در گردش است که این مقدار برابر با 20 میلیون واحد SOL است. در تصویر پایین، نمودار نحوه توزیع این ارز در طول زمان را ملاحظه می‌نمایید:

عرضع اولیه ارز سولانا

مشارکت‌های این پروژه

تعدادی از برجسته‌ترین  مشارکت‌های Solana به شرح زیر است:

سیویک (Civic): سیویک یک اکوسیستم احراز هویت غیرمتمرکز است که احراز هویت را به صورتی کم هزینه امکان‌پذیر می‌کند. مشارکت این اکوسیستم با شبکه Solana می‌تواند بسیار مفید باشد و به کشور‌هایی که فاقد زیرساخت‌های موجود هستند، کمک شایان توجه‌ای کند.

Hummingbot: یک کلاینت نرم افزاری ترید است که به صورت متن باز عمل می‌کند و مشارکت آن با Solana باعث افزایش نقدینگی در شبکه Solana خواهد شد.

چین لینک (Chainlink): چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که به قرارداد‌های هوشمند اجازه می‌دهد که به شیوه‌ای ایمن به داده‌ها، پرداختی‌ها و غیره در خارج از زنجیره دسترسی داشته باشند. ارز دیجیتال Solana (سولانا) می‌خواهد در همکاری با چین لینک نوعی اوراکل متداول برای ترید باینری آپشن (binary options) ایجاد کند.

Akash: این پلتفرم متمرکز بر معماری سرویس ابری باز و بدون نیاز به اجازه است. ادغام این زیرساخت با شبکه Solana به کاربران اجازه می‌دهد که به آسانی سرور‌های قدرتمند و کم هزینه‌ای را برای راه‌اندازی نود‌ها و یا برای ارتقای برنامه خود توسعه دهند.

مشارکت‌های یاد شده تنها تعدادی از مشارکت‌های Sorana هستند و این شبکه دارای مشارکت‌های مهم دیگری نیز است که از جمله آنها می‌توان به LoanSnap، Formatic و غیره اشاره کرد.

این پروژه دارای شرکای تجاری متعددی است که مطرح‌ترین آن، پروژه چین لینک (ChainLink) می‌باشد. در تصویر زیر تمامی شرکاء تجاری این پروژه را ملاحظه می‌نمایید:

اکوسیستم سولانا به شدت اکو سیستمی فعال میباشد

شرکای تجاری solana
SOLANA چیست؟ آشنایی با شبکه بلاکچین فوق العاده سریع و ارز SOL

نقشه راه

در تصویر زیر، نقشه راه منتشر شده و زمان‌بندی آن را ملاحظه می‌نمایید:

همه چیز درباره رمز ارز solana 
شبکه ای مقیاس پذیر و فوق العاده سریع

نقشه راه پروژه سولانا (Solana)

همانطور که مشخص است، نسخه اصلی این شبکه در سه ماهه سوم سال 2020 (تابستان 99) منتشر خواهد شد. تاکنون تمام وعده‌های نقشه راه به جز یک مورد بدون تاخیر انجام شده است.

سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸: بیرون دادن شبکه آزمایشی خصوصی چند نودی

سه ماهه سوم ۲۰۱۸: بیرون دادن SDK (کیت توسعه نرم افزاری) پرداختی‌ها و قرارداد‌های هوشمند

سه ماهه اول ۲۰۱۹: بیرون دادن برنامه‌های روی زنجیره

سه ماهه دوم ۲۰۱۹: پیاده‌سازی ماشین مجازی Move، بیرون دادن شبکه آزمایشی چند کلودی (cloud) و بیرون دادن موتور قرارداد‌های هوشمند

سه ماهه سوم ۲۰۱۹: بیرون دادن Incentivized Testnet

سه ماهه اول ۲۰۲۰: بیرون دادن آزمایشی شبکه اصلی

سه ماهه سوم ۲۰۲۰: بیرون دادن شبکه اصلی

البته به روز رسانی‌های زیر نیز در مورد نقشه راه این پروژه صورت گرفته است:

سه ماهه اول ۲۰۲۰: بیرون دادن نسخه بهبود یافته‌ای از JSON RPC API و راه‌اندازی آزمایشی شبکه اصلی

سه ماهه دوم ۲۰۲۰: بیرون دادن نما‌های قرارداد‌های هوشمند، راه‌اندازی عمومی در بایننس و فعال‌سازی تورم توکن و کارمزد‌های تراکنش

نتیجه‌گیری

بلاک چین‌های قدیمی دارای مشکلاتی مانند سرعت پایین پردازش تراکنش‌ها و کمی پهنای باند هستند و همین مشکلات نیز بوده که مانع از پذیرش عام فناوری بلاک چین شده است. اینک بلاک چین‌های نسل سوم مانند شبکه Solana بسیاری از این مشکلات را حل کرده‌اند و می‌توانند رقیبی جدی برای بلاک چین‌های قدیمی مانند بیت کوین و اتریوم باشند.

سولانا با داشتن یک اکوسیستم پر از پتانسیل و مبتنی بر تجربیات شرکت های نوآور پیشرو در جهان، به توانایی خود برای رشد اطمینان دارد. در کنار آن، انتظار می رود ارز مجازی SOL در سال 2020 به سطح بالایی برسد.

به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری در فضای بلاک چین و ارز دیجیتال بسیار پرریسک است و هر کس باید با تحقیق و مطالعه و با مسئولیت خود وارد معامله در این فضا شود. مطالب ارائه شده در این مقاله را نباید به هیچ وجه به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری تلقی کرد. حتما نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منابع:

دیدگاه خود را بیان کنید

نام*

وبسایت

دیدگاه

مشاوره رایگان تلفنی