Skip links

معرفی ارز دیجیتال آوه (Aave) یا لند (lend)

ارز دیجیتال آوه (Aave) چیست ؟ در این مقاله سعی داریم به طور کاملا تخصصی با زبان بسیار روان پروتوکل ارز دیجیتال آوه را به شما همراهان عزیز گروه سرمایه گذاری کازیوه معرفی میکنیم. فرصت‌های مختلف ایجاد کسب و کارهای مختلفی همراه با خلاقیت در دنیای بلاکچین و کریپتوکارنسی‌ها وجود دارد. وام‌دهی غیرمتمرکز نیز یکی از این  راهکارهای تجاری  است که بسیاری از شرکت‌ها مایل به کشف و استفاده از آن هستند. ETHLend دقیقا قرار است همین کار را به عنوان یک بازار مالی امن، با استفاده از بلاکچین و قراردادهای هوشمند انجام دهد. بدیهی است مزایای زیادی در استفاده از چنین پلتفرمی وجود دارد.

این روزها همه در جستجوی وام با بهره پایین هستند که البته وقتی اسم بانک وسط می آید همه مینالند. بعضی از مردم در سراسر جهان حتی به چنین خدماتی دسترسی ندارند، که عمدتا به علت کمبود مالی است. با استفاده از فن آوری بلاکچین و رمز ارزها، تمام این مشکلات را می‌توان با توجه به زمان و تحقیق به اندازه کافی حل کرد.

پروتکل وام‌دهی پروتکل آوه (Aave) موفق به دریافت مجوز از “موسسه پول الکترونیک” در کشور انگلستان شد. با گسترش فضای دیجیتال، موسسه پول الکترونیک یا EMI در سال ۲۰۰۱ در کشور انگلستان برای تسهیل مبادلات پولی تاسیس شد. پروژه ارز دیجیتال Aave در حوزه دیفای فعالیت دارد و هم اکنون در جایگاه ۲۱ بازار قرار دارد. این شبکه با ایجاد بستری برای اعطای وام به صورت غیرمتمرکز، با سرمایه قفل شده معادل ۱.۵ میلیارد دلار، در جایگاه اول در میان پروژه‌های دیفای قرار گرفته است. دریافت مجوز توسط این شبکه، تحول بزرگی در جذب سرمایه ایجاد خواهد کرد.

این روش، همان روش وام‌دهی غیر متمرکز و همتا به همتایی p2p است که در زمان آغاز به کار پروتکل ETHLend از آن استفاده می‌شد. ارز دیجیتال Aave با ایجاد یک بازار معاملاتی، فرصت‌های وام‌دهی را برای کاربران خود فراهم کرده است. همچنین در این شبکه امکان ایجاد محصولات مشابه برای پشتیبانی از این پلتفرم وجود دارد. در حال حاضر پلتفرم اتریوم این امکان را برای آنها فراهم ساخته است.

ارز دیجیتال لند (lend) یا آوه (Aave) چیست ؟

ارز دیجیتال لند (lend) یا رمز ارز آوه (Aave) چیست ؟

 در این قسمت از معرفی ارز دیجیتال آوه (Aave) ارز دیجیتال Lend  یک پروتکل منبع باز و غیرامانی (non-custodial) برای ایجاد بازارهای مالی  است. لند یا آوه (aave)‌ یک توکن در بلاکچین اتریوم است. رمز ارز آوه AAVE، پروتکل قرض‌دادن (lending) دیفایی Defi است که کاربران را قادر به قرض گرفتن یا قرض دادن بازه گسترده‌ای از رمزارزها با نرخ بهره ثابت و هم با نرخ بهره متغیر می‌کند. علاوه بر امکانات معمولی پروتکل‌ها، آوه (aave) ، ویژگی‌های متمایز قابل توجهی مثل وام‌های بی‌طرفانه، «نرخ تعویض»، انواع وثیقه منحصربفرد و  وام فلاش (Flash Loan) را داراست.

آوه، توکن بومی خود به نام لِند (LEND)  که در گذشته بسیاری از تریدرها آشنایی خوبی با آن دارند را همراه با کارمزدهای دارای تخفیف برای دارندگان آن فراهم کرده است. گفته می‌شود که در آینده‌ای نزدیک، لند پرچم دار پروژه‌های دریافت و پرداخت وام در   Defi خواهد بود.
شرکت آوه در سپتامبر ۲۰۱۸ و در کشور انگلیس دایر شد. آوه در زبان فنلاندی به معنای روح است .عرضه اولیه ارز دیجیتال آوه (aave) با توکن اتلند (ETHLend) با جذب ۱۶٫۲ میلیون دلار صورت گرفته است.
تیم شرکت آوه (aave) بر آن است تا خلأهای بزرگان صنعت فین‌تک (fintech) متمرکز مثل پی پل (PayPal)، اسکریل (Skrill) و کوین‌بیس (Coinbase) را پر کند. هدف اصلی این پروژه، خلق بازارهای پولی در بلاکچین اتریوم است.

این شرکت با فراهم نمودن استخرهای نقدینگی، به کاربران امکان واریز ارزهای دیجیتال خود و کسب سود از این طریق را می‌دهد. بعد از ورود نقدینگی به این استخرها، تأمین‌کنندگان نقدینگی به وام‌دهندگان تبدیل می‌شوند و به نسبت پولی که وام داده‌اند، سود کسب خواهند کرد. در این پلتفرم به جای استفاده از روش‌های همتا به همتا (P2P)، از روش استخر نقدینگی استفاده شده است.

ETHLend چگونه عمل می‌کند؟

 ETHLend  راهکارهای زیادی برای کسب و کارهای بلاکچینی و مالی ایجاد کرده است. با این بازار وام‌دهی غیر متمرکز، هیچ مرجع مرکزی برای جلوگیری از اعطای یا قرض گرفتن کاربران وجود ندارد. همه چیز با قراردادهای هوشمندانه اداره می‌شود و هیچ پولی توسط خود شرکت نگهداری نمی‌شود. علاوه بر این، این تیم دسترسی به خدمات مالی در مناطقی را فراهم می‌کند که در حال حاضر به سادگی وجود ندارند. دقیقا برعکس سیستم های مالی متمرکزی مثل بانک!

از آنجایی که هیچ حساب بانکی وجود ندارد، همه به یک آدرس کیف پول نیاز دارند تا یک وام را ارسال یا دریافت کنند. هیچ نرخ بهره متغیری هم وجود ندارد، چون ETHLend هدف دارد هزینه‌ها را تا حد امکان پایین نگه دارد. علاوه بر این، این تیم بر روی شفافیت در درجه اول تمرکز دارد. تمام تراکنش‌های همتا به همتا و برای همه قابل‌مشاهده هستند تا ببینند که هیچ حیله‌ یا تقلبی در طول مسیر وجود ندارد. در ادامه به شما یاد میدهیم که چطور وارد پلتفرم آوه (aave) شوید.

توکن رمزارز LEND

توکن رمزارز LEND که اغلب با اتلند (ETHLend)  نمایش داده می‌شود، توکن بومی آوه (aave) است و در ژانویه ۲۰۲۰ ارائه شده است. توکن‌های لند (LEND) که با استاندارد ERC-20 ایجاد شده‌اند، می‌توانند برای کاهش کارمزد شبکه استفاده شوند.  دارندگان لند (LEND) همین‌طور سهمی از کارمزد پروتکل در تبادل برای فعالیت در خط مقدم دفاع در مقابل رویدادهای نقدینگی توسط وام‌گیرندگان مخرب دارند. دارندگان لند (LEND) بخاطر نقشی که در محافظت از شبکه در مقابل حملات و رفتارهای مخرب ایفا می‌کنند، سهمی را از کارمزدهای شبکه برای خود بر می‌دارند.
علاوه بر آن، توکن‌های لند (LEND)، می‌توانند برای نظرسنجی در پروپوزال‌های بهبود آوه (Aave Improvement Proposals) استفاده شوند. علاوه بر این، دارندگان لند (LEND)، می‌توانند با سپرده لند (LEND) خودشان حتی اگر وثیقه باشد هم در نظرسنجی پلتفرم آوه شرکت کنند. این توکن نیز به نام اوه تغییر نام داده است.

تغییر ETHlend به Aave

در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸ موسس اصلی کمپانی ETHlend شروع به کار آوه (aave) به عنوان یک شرکت فناوری جدید را رسما اعلام کرد. نام Aave از کلمه‌ای فنلاندی و به معنی “شبح یا روح” گرفته شده به این دلیل انتخاب شد که این برند از طریق فن‌آوری در حال تحول و تخیل خود، سعی در مجدوب کردن کاربران خود دارد. البته ETHlend که به عنوان یک برند فرعی زیر نظر Aave کار می‌کرد در ژانویه 2020 به کار خود پایان داد و فقط برای بستن حساب های وام‌های موجود خود برای کاربران فعلی فعال می‌باشد .

پروتکل Aave چیست و چگونه کار می‌کند؟

بزرگترین و کاملترین جنبه ارز دیجیتال آوه (aave) ، پروتکل آوه (Aave) است که در ژانویه سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد. مهمترین تصمیم شرکت تغییر استراتژی وام دهی همتا به همتا (P2P) به استراتژی مبتنی بر استخرهای وام بوده است. پروتکل Aave یک پروتکل متن باز و غیر وابسته است که به کاربران امکان می‌دهد بازارهای غیرمتمرکز پول خود را بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد کنند. سپرده‌گذاران با واریز ارزهای دیجیتال(رمزارزها) پایه در استخرهای وام ، نقدینگی را تأمین می کنند و در نتیجه آن به آنها سود می‌رسد. در همین حال، وام‌گیرندگان می‌توانند با بهره گیری از این استخرهای وام‌دهی به روش، وثیقه‌ای یا غیر وثیقه‌ای، وام دریافت کنند. سپرده‌های داخل استخر و مبلغ وام گرفته شده/ وثیقه برای وام‌های فوری بر اساس وضعیت استخر استفاده می شوند.

ویژگی‌های پروتکل ارز دیجیتال Aave
پروتکل Aave چیست و چگونه کار می‌کند؟

ویژگی‌های پروتکل Aave

مهمترین ویژگی پروتکل آوه (Aave) چیست ؟

مهمترین ویژگی پروتکل آوه (Aave) ، که آن را از رقبایش متمایز می‌سازد، ویژگی اعطای وام‌های سریع (Flash Loans) بدون نیاز به وثیقه آن است. این وام‌های سریع یک قرارداد هوشمند شخصی‌سازی شده را قادر می‌سازند تا با یک تراکنش، دارایی‌ها را از استخرهای ذخیره آوه قرض بگیرند.

شرایط معامله به این شکل است که نقدینگی باید قبل از اتمام معامله، به استخر باز گردد. ویژگی وام سریع برای استفاده‌ی توسعه دهندگان و با هدف ایجاد سرمایه برای آربیتراژ (Arbitrage)، تامین مالی مجدد و ایجاد نقدینگی ایجاد شده است. کارمزد ارز دیجیتال آوه (Aave) برای وام‌های سریع ۰.۰۹ درصد است.

یک از  ویژگی Aave که آن را از بقیه جدا می کند، وام‌های فلش است که به مشتریان اجازه می دهد بدون وثیقه وام بگیرند. این وام‌های فلش، یک قرارداد هوشمند سفارشی را قادر می سازند تا در یک تراکنش‌، ذخیره استخرهای Aave را وام دهند. وام به شرط بازگشت نقدینگی به استخر قبل از پایان معاملات داده می‌شود. ویژگی وام سریع هم برای برنامه‌نویسان طراحی شده است تا ابزاری را که برای اهداف آربیتراژ، پالایش مالی یا نقدینگی به سرمایه نیاز دارند، بسازند. Aave وام‌های فلش را اینگونه توصیف کرده است “ این برنامه مناسب برای استفاده برنامه‌نویسان/ افرادی است که دارای دانش فنی هستند “هزینه این وام‌ها ۰.۳ درصد است.

تعویض نرخ (Rate Switching) یکی دیگر از نقاط فروش منحصر به فرد Aave است که در ماه می ۲۰۲۰ و در به روزرسانی نرخ بهره و سود وام‌ها اضافه شده است. تعویض نرخ به وام‌گیرندگان این امکان را می دهد تا بین نرخ های ثابت و متغیر بهره، بتوانند جابه‌جا شوند، چیزی که در یک بازار پرنوسان غیر متمرکز مفید است. برای مثال هنگامی که نرخ متغیر از نرخ ثابت ۲۰ درصد پایین‌تر باشد‌، وام به طور خودکار کاهش می‌یابد و اختلاف را به حساب واریز می‌کند.

وام‌های Flash یا (Flash Loans)

 یک ویژگی بسیار برجسته رمز ارز آوه aave وام‌های فلش است.
وام‌های Flash یا (Flash Loans) در آوه aave

یک ویژگی بسیار برجسته  رمزارز آوه (Aave) وام‌های فلش است. وام‌های Flash، به مشتریان اجازه می‌دهد وام‌ها را بدون سپردن وثیقه دریافت کنند. با وام‌های Flash، یک قرارداد هوشمند سفارشی می‌تواند دارایی‌ها را از استخرهای رزرو آوه (Aave) تنها با یک تراکنش به‌صورت وام اعطا کنند. وام‌ها در زمانی ایجاد می‌شوند که قبل از پایان تراکنش، نقدینگی در استخر وجود داشته باشد.
ویژگی وام Flash برای توسعه‌دهندگان طراحی شده است تا ابزارهایی را بسازند که نیاز به سرمایه برای داوری، سرمایه‌گذاری مجدد یا اهداف نقدینگی دارند. آوه (Aave) ، وام‌های Flash را به‌صورت «طراحی‌شده برای توسعه‌دهندگان/افراد با دانش فنی» و بدون ریسک توضیح می‌دهد. آوه یک کارمزد ۰٫۰۹ درصدی برای وام‌های Flash در نظر گرفته است.

نرخ تعویض

نرخ تعویض (Rate Switching) یک نقطه قوت منحصربفرد دیگر برای رمزارز آوه (Aave) است. نرخ تعویض به وام‌گیرندگان اجازه می‌دهد تا بین نرخ بهره فیکس و شناور جابجا شوند؛ چیزی که برای فرار از بازار غیرمتمرکز مفید است. برای نرخ بهره‌های بالا اغلب کاربران، نرخ بهره فیکس را انتخاب خواهند کرد؛ اما در زمانی که نرخ بهره پایین‌تری مورد انتظار است، کاربران برای کاهش هزینه‌های وام گرفتن، نرخ بهره شناور را ترجیح می‌دهند. اما نرخ بهره فیکس نیز ممکن است تغییر کند؛ اما تنها در زمانی که نرخ سود سپرده تا مقداری بالاتر از نرخ وام فیکس افزایش پیدا کند و سیستم با پرداخت بیش از آنچه دریافت کرده در خطر ناپایداری قرار گیرد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، نرخ فیکس، در حالت جدیدی دوباره بالانس خواهد شد. 

محل ذخیره رم ارز aave

تفاوت Aave و کامپوند در چیست؟

با اینکه Aave و کامپوند هردو یک پروتکل وام دهی در دیفای هستند اما تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد. اولین اینکه در کامپوند شما تنها می‌توانید از USDT استفاده کنید در حالی که Aave امکان استفاده از تعداد زیادی توکن را فراهم کرده است.  Aave با ایجاد نرخ ها و مقررات جدید بهره مانند تعویض نرخ خود را کمی متمایز‌تر کرده است. با این حال، نرخ وام و هزینه‌های وام به طور متوسط ​​در Aave بالاتر از کامپوند است.

چه توکن‌هایی به آوه متصل شده‌اند؟

هم‌ اکنون ۱۹ توکن در آوه (Aave) در دسترس هستند و امکان وام دهی آنها در پلتفرم آوه وجود دارد. این توکن‌ها عبارتند از:

 • دای (DAI)
 • یو اس دی کوین (USDC)
 • ترو یو اس دی (TUSD)
 • تتر (USDT)
 • اس یو اس دی تی (sUSD)
 • بایننس یو اس دی (BUSD)
 • اتریوم (ETH)
 • بیسیک اتنشن توکن (BAT)
 • کایبر نتورک (KNC)
 • چین لینک Link
 • دیسنترالند (MANA)
 • میکر (MKR)
 • آگور (REP)
 • اس ان کا (SNK)
 • انجین کوین (ENJ)
 • رن (REN)
 • دبلیو بی تی سی (WBTC)
 • یرن فایننس YFI
 • اواکس کوین (ZRX)

البته باید توجه داشت که هر یک از این توکن‌ها شرایط وثیقه‌گذاری مختص به خود را دارند. این امر به دلیل وجود تفاوت در نوسانات قیمت توکن‌ها است. استیبل کوین‌ها به طور طبیعی و بخاطر قیمت پایداری که دارند، نسبت وام به ارزش (Loan to Value) را معیار قرار می‌دهند.

علاوه بر توکن‌های یاد شده، توکن بومی شرکت آوه (Aave) با نام لند (LEND) که گاهاً به آن ETHLend هم گفته می‌شود نیز در پلتفرم آوه قابل استفاده خواهد بود.

توکن لند در ژانویه سال ۲۰۲۰ و همزمان با توقف فعالیت ETHLend عرضه شد. اگرچه این توکن نام خود را حفظ کرده است، اما توکن جدید آوه بسیار متفاوت از توکن قبلی این شرکت است.

ویژگی‌های اصلی نسخه دوم آوه (Aave)


پرداخت با وثیقه

در حال حاضر، کاربران برای بازپرداخت وام باید ۴ تراکنش مختلف را در چندین پروتکل مختلف انجام دهند: وثیقه را پس بگیرند، رمزارزی را که به صورت وام دریافت کرده‌اند خریداری کنند، بدهی خود را پرداخت کنند و در نهایت کل مبلغ وثیقه را آزاد کنند. نسخه جدید آوه، امکان انجام کل این پروسه در یک تراکنش را میسر خواهد کرد.

توکنیزه کردن بدهی و وکالت اعتبار بومی

توکن‌ها، میزان دارایی در اختیار کاربران را نمایش خواهند داد. یعنی تعداد توکن‌هایی که کاربران دریافت می‌کنند، نشان دهنده میزان بدهی آن‌ها خواهد بود. این فرآیند، امکان اعطای وکالت اعتبار بومی در داخل پروتکل را در کنار دیگر ویژگی‌های کاربردی همچون مدیریت دارایی‌ها درون کیف پول‌های سرد در آوه و استراتژی‌های کشت سود مختص به هر کاربر را فراهم خواهد کرد.

نرخ سپرده ثابت

سپرده‌های موجود در ارز دیجیتال آوه (Aave) توانایی تولید نرخ بهره قابل پیش‌بینی را دارند و به تغییرات بازار متکی نیستند.

نرخ وام پایدار بهبود یافته

این ویژگی با قفل کردن نرخ سود بهره در بازه‌های زمانی مشخص، نرخ بهره را قابل پیش‌بینی‌تر می‌کند.

بازارهای خصوصی

ارز دیجیتال آوه (Aave) به جامعه حاکمیتی خود اجازه می‌دهد تا برای پشتیبانی از هر نوع دارایی توکنایز شده، بازارهای خصوصی مختص به آن را راه‌اندازی کنند.

بهینه‌سازی هزینه تراکنش

این ویژگی، هم اکنون در دست توسعه است و در نهایت به افت قابل توجه هزینه تراکنش‌های رمز ارز آوه (Aave) منجر خواهد شد. با راه‌اندازی این ویژگی هزینه‌ی تراکنش‌های آوه در برخی موارد تا ۵۰ درصد هم کاهش خواهد یافت.

اعضای تیم Aave

استعداد و تجربه زیادی در تیم خود دارد. مدیر عامل آن Stani Kulechov ، مدیر ارشد عملیاتیJordan Lazaro Gustave و مدیر ارشد بازاریابی Nolvia Serrano، نقش خود را از ETHLend حفظ کرده و ثروت و دانش خود را به Aave آورده اند. تیم 18 نفره متنوع آنها تجربه زیادی را در زمینه استارتاپ‌ها دارند.

اطلاعات مدیر عامل شرکت در

ارز دیجیتال آوه (Aave)
تیم آوه aave

شفاف نامه و رودمپ یا نقشه راه Aave

در سایت رسمی Aave و در قسمت تنظیمات آن می‌توانید وایت پیپر پروژه را ببینید.وایت پیپر این پروژه سندی ۲۱ صفحه‌ای است که در آن گفته شده Aave یک پروتکل تن باز و غیر وابسته است که می‌تواند مبالغ سرمایه‌گذاران را به صورت سپرده‌ بپذیرد و آنها را با نرخ سود متغیر یا پایدار وام دهد. این پروتکل برای ادغام آسان در محصولات و خدمات شما طراحی شده است. برای اطلاعات کامل‌تر می‌توانید با دانلود و مطالعه این وایت پیپر از تمامی جزییات این پروژه آگاه شوید.

تبدیل پروتکل اتلند (ETHLend) به Aave، رودمپ این استارتاپ نیز کاملا تغییر کرده است. این رودمپ با نقشه راه جدید از شروع آغاز به کار پروتکل Aave در ژانویه ۲۰۲۰ بازنویسی شده و تنها مسیری که این شرکت تا به امروز طی کرده است در آن آمده است. به خاطر تغییرات به وجود آمده در استراتژی وام‌دهی آن هنوز رودمپ کاملی از طرف این شرکت داده نشده است.

 • ۸ ژانویه ۲۰۲۰ : آغاز به کار پروتکل Aave
 • ۹ ژانویه ۲۰۲۰ : شروع به کار شبکه اوراکل Aave توسط Chainlink
 • ۱۶ ژانویه ۲۰۲۰ : کمپین برطرف کردن مشکلات و باگ‌ها
 • ۲۸ فوریه ۲۰۲۰: اضافه شدن کیف‌پول‌های MyEtherWallet و Trust Wallet
 • ۲۶ مارس ۲۰۲۰: معرفی کوین BUSD در Aave
 • ۲ آپریل ۲۰۲۰: معرفی اکوسیستم کمک‌های مالی Aave
 • ۱۰ آپریل ۲۰۲۰: بروزرسانی سیستم
 • ۲۳ آپریل ۲۰۲۰: رونمایی از صفحات میزان نقدینگی، صفحه منو جدید، نحوه سوزاندن توکن‌ها و میزان ریسک
 • ۱۴ می ۲۰۲۰: بروزرسانی نرخ وام‌ها
 • ۲۸ می ۲۰۲۰: افتتاح بازار Uniswap

منابع :

دیدگاه خود را بیان کنید

نام*

وبسایت

دیدگاه

مشاوره رایگان تلفنی